• ERASMUS+

V snahe zvýšiť kvalitu výučby a učenia na našej škole vďaka programu ERASMUS +, vycestovali pedagógovia v lete 2014 do Anglicka, aby mohli rozvíjať svoje odborné schopnosti

a komunikačné zručnosti v anglickom jazyku.

Erasmus+ je projektom Európskej komisie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport. Projekt umožňuje pedagogickým zamestnancom realizovať krátkodobé prednáškové pobyty na partnerských univerzitách v zahraničí. Podporuje organizácie, ktoré sa môžu zapájať do projektovej spolupráce a v rámci partnerstiev zdieľať inovácie vo vzdelávaní a v odbornej príprave mládeže.

Základná škola Ďumbierska 17, získala grant na kľúčovú akciu KA1 – mobilitu pedagogických zamestnancov v Anglicku. Do projektu sa zapojili 3 učiteľky I. stupňa. Cieľom projektu bolo predovšetkým zlepšenie odborných kompetencií učiteľov, zlepšenie ich pripravenosti na zmeny z hľadiska modernizácie a internacionalizácie školy, zvýšenie kvality vo výučbe a rozšírenie jazykovej zručnosti učiteľov. Škola chce využiť vzdelávanie učiteľov v zahraničí vo vyučovacom procese, skvalitniť vyučovací proces v oblasti cudzích jazykov, podporiť sebavedomie učiteľov.

Scarborough

Účastníčky v rámci troch mobilít absolvovali dvojtýždenný pobyt v meste Scarborough, ktoré leží na severovýchodnom pobreží UK. Pani učiteľka Katarína Striešová absolvovala mobilitu, ktorá bola zameraná na rozšírenie si jazykových zručností vyučovaných predmetov formou CLILu. Druhú mobilitu - Jazyk a metodológia pre učiteľov AJ, absolvovala pani Svetlana Nechalová, ktorý využila na jazykový rozvoj. Na to, ako efektívne používať informačno komunikačné technológie na komunikáciu a prezentovanie informácií žiakom, bol zameraný tretí modul, ktorého sa zúčastnila pani učiteľka Ingrid Vatalová.

Kurzy boli cielené na rozvoj jazykových kompetencií učiteľov, čím si zlepšili svoje znalosti angličtiny v gramatike, slovnej zásobe a vo výslovnosti. Získali skúsenosti v zahraničí s metódami a formami, s ktorými pracujú učitelia v iných krajinách. Účastníčky absolvovali semináre, workshopy, otvorené diskusie, kultúrne programy a iné pracovné činnosti. Takisto si rozšírili svoje vedomosti o nové nápady, aktivity a zdroje kreatívnej výuky najmä v oblasti multimédií a IKT vo výučbe. Na konci pobytu získali certifikát.

Medzikultúrny európsky rozmer, ktorý tieto mobility podporovali, bude dlhodobo obohacovať prácu absolventiek, čo je prínosom pre žiakov a tiež pre ostatných kolegov našej školy.

Mgr. Ingrid Vatalová

koordinátorka projektu