• Martin Cigler zo ZŠ Ďumbierska vyhral IQ

olympiádu 2019

SPRÁVY 280 0 /30. mája 2019

Skvelý úspech v Sobášnom paláci v Bytči dosiahol v pondelok Bystričan Martin Cigler zo ZŠ Ďumbierska. Stal sa víťazom celoštátneho finále IQ olympiády 2019.

Za Martinom Cíglerom na druhom mieste skončil Ondrej Juhás zo ZŠ s MŠ na Školskej ulici v Čečejovciach a na treťom Peter Beňo z Gymnázia A. Vrábla v Leviciach.

Jaroslav Tkáč z neziskovej organizácie Mensa Slovensko pre TASR uviedol:

„Do celoslovenskej súťaže IQ olympiáda sa mohli žiaci druhého stupňa ZŠ a prvého stupňa osemročných gymnázií zapojiť deviatykrát. Logické úlohy preverujú schopnosť logicky uvažovať, pamäť či samostatný logický úsudok. Nejde o dokazovanie vedomostí získaných štúdiom, teda v nej majú šancu všetky intelektovo nadané deti bez ohľadu na známky.“

V domácom kole IQ olympiády v Banskej Bystrici sa zapojilo 63 žiakov ZŠ Ďumbierska a do regionálneho finále postúpili Michal Darida z 5. A, Martin Kotrč zo 6. A a Martin Cigler z 8. A, ktorý v regionálnom finále zvíťazil, pričom Martinovi Kotrčovi ušiel postup do celoslovenského finále o jedno jediné miesto. Martin Cigler potom exceloval medzi najlepšími IQ – áčmi Slovenska.

Cieľom IQ olympiády je podľa iniciátorky a hlavnej organizátorky súťaže Daniely Metesovej vyhľadávanie talentov s nadpriemerným exaktným myslením s nadpriemerným inteligenčným kvocientom:

„Na súťaž sa deti nemusia zvlášť pripravovať, prvé kolo bolo online a deti na riešenie úloh potrebovali iba 30 minút. Postupujúce deti často prekvapia učiteľov aj rodičov. Deti v súťaži musia dokázať širokú škálu intelektových schopností, ako napríklad verbálne schopnosti, priestorovú orientáciu, vrodenú logiku, pamäť či funkčnú gramotnosť, čítanie s porozumením.“

Podľa Metesovej kreativitu detí skúmajú pri riešení úloh tzv. praktickej inteligencie, kde neexistuje správne riešenie. Všetky spomenuté vlohy sú ideálnym predpokladom na rozvoj ich osobností a vlastností, ktoré si veľakrát vyžadujú individuálny prístup zo strany učiteľov a vychovávateľov.

Do 9. ročníka IQ olympiády sa zapojilo 11.309 detí z 588 ZŠ a osemročných gymnázií v 313 mestách a obciach na Slovensku. Súťaž organizuje Mensa Slovensko, nezisková organizácia združujúca nadpriemerne inteligentných ľudí. Celoštátne finále, do ktorého pozvali spolu 60 detí, sa konalo pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku.

www.bystricoviny.sk, 30.5.2019

Banskobystrickí žiaci vytriedili vyše pol tony nápojových kartónov

Na Slovensku sa denne predá 1,5 milióna nápojových kartónov. Ide o recyklovateľný materiál,  preto sa OZV ENVI - PAK a spoločnosť Tetra Pak spoločne rozhodli zvýšiť povedomie o dôležitosti ich triedenia a podporiť ich zber na základných školách v troch krajských mestách. Do súťaže sa celkovo zapojilo desať základných škôl v Nitre, Trenčíne a Banskej Bystrici, pričom spoločne sa im podarilo vyzbierať 1 616,5 kg nápojových kartónov.

Do súťaže v zbere nápojových kartónov sa mohli zapojiť všetky základné školy v mestách Nitra, Banská Bystrica a Trenčín. Počas októbra a novembra si žiaci v domácnostiach odkladali čisté prázdne a stlačené nápojové kartóny a v novembri prebiehal na všetkých zúčastnených školách zber. V každom zo zapojených miest mohla vyhrať 2000 eur jedna škola, pričom najlepšia škola zo všetkých zapojených získala navyše odmenu 500 eur.

„Veľmi ma teší, že aj banskobystrické školy boli zaangažované do tohto projektu. Myslím si, že je to dobrá cesta zapojiť mladých ľudí do projektov, ktorých cieľom je ochrana životného prostredia,“ uviedol primátor mesta Ján Nosko.

Absolútnym víťazom sa stala Základná škola Veľkomoravská v Trenčíne, ktorá vyzbierala zo všetkých zúčastnených škôl najviac nápojových kartónov - 520 kilogramov pričom získala aj špeciálnu odmenu 500 eur. V Banskej Bystrici sa do súťaže zapojili štyri z ákladné školy, a to: ZŠ Pieninská, ZŠ Radvanská, ZŠ Ďumbierska a ZŠ s MŠ Jána Bakossa, pričom žiaci spoločne vyzbierali 456,5 kg nápojových kartónov. Najviac nápojových kartónov sa podarilo vyzbierať ZŠ Ďumbierska. Vedenie školy si za prítomnosti primátora mesta prebralo šek na sumu 2 000 eur vďaka 196 kg vyzbieraných nápojových kartónov. „Naša škola sa dlhodobo zapája do rôznych „enviro“ projektov, kde sme doposiaľ zberali baterky, elektroodpad, vrchnáky z plastových fliaš, starý olej či papier. To, že sme vyhrali súťaž v zbere nápojových obalov, nás veľmi teší. Zúčastnila sa celá škola od žiakov, rodičov, pedagógov až po nepedagogických zamestnancov,“ vyjadril sa riaditeľ ZŠ Ďumbierska Patrik Ferianc.

Okrem toho boli odmenené všetky triedy, ktoré na každej zapojenej škole vyzbierali najviac nápojových kartónov. Žiaci z najlepších tried získali diplom, odmeny a edukačné pomôcky o triedení od spoločností Tetra Pak a ENVI - PAK.

www.banskabystrica.sk (20.12.2018)