• 2010/2011

MY SME DETI

Z APROGENU

... a rady by sme sa vám predstavili. Sme obyčajní tretiaci, no trochu sa od ostatných tretiakov predsa len líšime. Radi sa učíme a máme IQ nad 130. Preto navštevujeme jednu z tried v projekte APROGEN (Alternatívny PROgram Edukácie Nadaných) na ZŠ Ďumbierskej 17. V čom sa naše učenie líši od ostatných? V triede nás je 12. Keď sme išli do školy, viacerí z nás už vedeli čítať. Rýchlo sme sa naučili písať a okrem bežných vecí, ktoré sa na slovenskom jazyku učia, sme my hlavne veľa vymýšľali.

Lúštili sme rébusy, zámenky, prešmyčky, výpustky atď. Písali sme básne, vymýšľali príbehy a vydávali svoj vlastný časopis. Na matematike sme riešili hlavne veľa logických a problémových úloh. To sa nám zišlo na rôznych matematických súťažiach, ktorých sme sa zúčastnili. Viete, že v Matematickom klokanovi skončila naša trieda PRVÁ na Slovensku? Okrem bežných predmetov sme už od prvej triedy mali Informatiku, Anglický jazyk a Obohatenie. Na Obohatení sme sa učili o dinosauroch, vačkovcoch, rekordoch živočíšnej ríše, morskom svete, starovekých civilizáciách a o mnohých iných zaujímavých témach. Cez prestávky sa väčšinou hráme šach, staviame rôzne stavby, čítame encyklopédie, no občas aj beháme. Možno si teraz myslíte, že sme nejakí divní a asi sa stále iba učíme. No opak je pravdou. Máme veľmi veľa záujmov. Skoro všetci chodíme u nás v škole na basketbal a gymnastiku. Radi lyžujeme, hráme futbal, maľujeme a spievame. No nie sme nadaní rovnako všetci na všetko. Našou výhodou však je, že sa navzájom ťaháme vpred! Ak aj vy máte doma malého, zvedavého predškoláka a chceli by ste sa prísť na nás pozrieť, radi vás medzi nami privítame. Bližšie informácie o projekte APROGEN ako aj o našej škole nájdete na www.zsdumbb.edupage.org. Tešíme sa na vás!

Lucka, Alicka, Timejka, Terezka,

Dominika, Tomo, Maťko, Dominik,

Miško, Paťko a Katka

(Radničné noviny 2/2011)

GYMNASTIKY SA

NEBOJÍME

Vynikajúca atmosféra panovala počas januára v telocvični ZŠ Ďumbierska 17, kde súťažilo 63 diavčat a 5 chlapcov v školskom kole gymnastického štvorboja. Štvorčlenné družstvá reprezentovali svoje triedy peknými športovými výkonmi na jednotlivých gymnastických náradiach. Výsledky a spokojnosť žiakov svedčia o tom, že výučba gymnastiky na našej škole už nie je strašiakom a nudou, za čo ďakujeme všetkým kolegyniam, ktoré týchto žiakov pripravovali. Desať najlepších dievčat a päť chlapcov bude reprezentovať našu školu v obvodnom kole tejto športovej súťaže. Všetkým držíme palce.

(Radničné noviny 2/2011)

GYM F!T

Slovenská gymnastická federácia realizuje projekt GYM F!T Cieľom je priblížiť mladej generácii krásu a mnohotvárnosť gymnastických športov. Súčasťou programu pre deti je testovanie GYM F!T, prostredníctvom ktorého sa získal reálny obraz o fyzickej kondícii našej mladej generácie. Testy boli zostavené tak, aby pokryli základné pohybové schopnosti ako je sila, ohybnosť, vytrvalosť a koordinácia. Testovanie sa uskutočňuje v spolupráci s Nemeckou gymnastickou federáciou. Naša škola sa zapojila do projektu a otestovala žiakov 5. a 6. ročníkov. Každé dieťa, ktoré absolvovalo testy, bolo odmenené diplomom,
          na ktorom je vyznačená jeho úroveň v sledovaných pohybových schopnostiach.
          Mgr. M. Babiaková, Mgr. Ž. Dobrotová

(Radničné noviny 1/2011)

CVIČENIE S MIKULÁŠOM
          S Mikulášom sme si zacvičili a zatancovali počas gymnasticko-tanečného popoludnia v školskom klube detí. Deti potešili darčeky, pohyb a dobrá nálada.
          Mgr. V. Fábryová, Mgr. M. Babiaková

(Radničné noviny 1/2011)

MARTINA SME PRIVÍTALI SNEŽENÍM

V našom školskom klube sme „Martina na bielom koni” privítali netradične. Najprv sme sa porozprávali o živote svätého Martina. Žiaci nakreslili krásne obrázky, vyrobili si svetielka, ktoré sme rozsvietili s myšlienkou dobrého zdravia pre všetkých chorých ľudí. Na záver sme si vyrobili sniežik z polystyrénu, pretože naň tohto roku Martin akosi pozabudol. Aj keď sme mali potom upratovania vyše hlavy, radosť detí z martinského snehu bola obrovská.

(Radničné noviny 12/2010)

ROZDALI SME POCHVALY AJ POKARHANIA

Žiaci zo 4. C si začiatkom novembra vyskúšali spoluprácu s policajtmi OR PZ v Banskej Bystrici. Vodičom udeľovali pochvaly i pokarhania pri dodržiavaní pravidiel bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.

Mgr. K. Striešová
          Mgr. K. Múková

(Radničné noviny 12/2010)

VYSTÚPENIE
          PRE SENIOROV

Pri príležitosti mesiaca úcty k starším naši žiaci vystúpili s kultúrnym programom v Klube dôchodcov Nádej na Uhlisku. Členovia aj deti sa navzájom obdarovali vlastnoručne vyrobenými darčekmi a pozdravmi.
          Mgr. Ľ. Fridmanová, E. Murančanová

NÁVŠTEVA MUŠTÁRNE
          Návšteva Muštárne v miestnej časti Rudlová doplnila učivo prírodovedy v druhom ročníku. Členovia Slovenského zväzu záhradkárov zaujímavo a názorne predviedli spracovanie jabĺk spojené s ochutnávkou lahodného čerstvého muštu z tohtoročnej úrody. Touto cestou im ďakujeme a želáme veľa zdravia v ďalších rokoch.

Mgr. Vladimíra Fábryová

PANI JESEŇ V ŠKD
          Rozšantená pani Jeseň bola témou, ktorá motivovala deti k vytvoreniu mnohých krásnych prác z prírodných materiálov aj
          pri súťažiach v rôznych netradičných športových disciplínach. Spoločne sme prežili príjemné jesenné popoludnia v našej škole.

OBJAV MLIEKO
          V októbri sme, my – štvrtáci, navštívili Roľnícke družstvo Selce. Dozvedeli sme sa viac o mliečnych výrobkoch, býky a kravičky sme mohli aj pohladiť. Z návštevy sme si odniesli mnoho nezabudnuteľných zážitkov.

žiaci 4.A, B, C ZŠ Ďumbierska