• Exkurzia siedmakov v čističke odpadových vôd v Rakytovciach

• Posledný júnový týždeň navštívili žiaci siedmeho ročníka čističku odpadových vôd v Rakytovciach. Na vlastné oči mohli vidieť a na vlastný nos cítiť, ako sa čistí odpadová voda, ktorá príde z domácností pred tým, ako sa vypustí do Hrona. S pánom sprievodcom prešli jednotlivé etapy čistenia vody. Na záver prehliadky žiaci videli aj  náučný chodník venovaný biodiverzite. V areáli čističky je umelé jazierko, kde sa založil vodný ekosystém. Je možné vidieť množstvo vtákov, ktoré tu majú dostatok potravy. Aj bociany tu našli svoj priestor na hniezdenie. Aj napriek horúčave a zápachu si žiaci exkurziu užili.

• Exkurzia NITRA - NOVÁ BAŇA

• V piatok 16.6.2022 sa žiaci siedmeho ročníka zúčastnili exkurzie v Nitre a Novej Bani. Ako prvú sme navštívili Nitru. Fundovaná pani sprievodkyňa nám ukázala zaujímavosti mesta. Prehliadka začala na Pribinovom námestí, kde nám porozprávala o Veľkej Morave, o kniežaťovi Pribinovi, Rastislavovi a Svätoplukovi. Bližšie nám priblížila, ako prišli Konštantín a Metod na Veľkú Moravu a aký bol ich prínos. Ďalej sme sa presunuli na Nitriansky hrad. Tam sme v katedrále dostali informácie o jednotlivých stavebných slohoch, dozvedeli sme sa o významných svätých a pani sprievodkyňa porozprávala legendy o pustovníkoch. Po prehliadke katedrály sme spoznávali hradby hradu, odkiaľ boli nádherné výhľady. Nakoniec sme navštívili múzeum, kde sa nachádzali rôzne dôležité historické dokumenty, písomnosti a vzácne kalichy, ktoré sa používali pri náboženských obradoch.
            Po krátkej obednej prestávke sme sa presunuli do Novej Bane. Tam sme navštívili Pohronské múzeum. Časť expozície je venovaná baníctvu, nerastným surovinám, ktoré sa získavali v okolí Novej Bane. Je tam vystavený model významného Potterovho parného stroja, ktorým sa odstraňovala voda z bane. V múzeu sme videli rôzne exponáty zo života ľudí, krásne obrazy, umelecké diela a mnoho iného.
            Exkurzia dopadla výborne a žiaci si exkurziu užili.

• Sieň slávy SMARTBOOKS

• Šikovná Nelka Riedlová z 3.B triedy sa 10.06. zúčastnila v Žiline celoslovenského finále súťaže Sieň slávy SMARTBOOKS, kde obsadila výborné 3. miesto! Gratulujeme!

• Dramaticky mladí/mladé 2022

• Finále 13. ročníka súťaže o najlepší dramatický text autoriek a autorov od 9 do 18 rokov DRAMATICKY MLADÍ sa konalo v sobotu 18. júna 2022 v Modrom salóne Činohry Slovenského národného divadla v Bratislave. Jeho súčasťou bolo aj inscenované čítanie finálových textov súťaže a prezentácia dielní kreatívneho písania. Tento ročník v súťaži Dramaticky mladí/mladé 2022 získala 2. miesto Terezka Gálfyová za hru Sýkorka. Srdečne gratulujeme a želáme veľa tvorivých nápadov.

• Francúzsky kvíz

• Naši žiaci – Liana Kulfasová, Elizabeth Verkinová, Tereza Pražienková, Ján Lupták a Vivien Kubacká sa zúčastnili Francúzskeho kvízu, ktorý organizuje Alliance française. V konkurencii 11 tímov sa umiestnili na 3. mieste. Srdečne blahoželáme.

• Matematický klokan

• V apríli sa žiaci prvého stupňa zúčastnili  najväčšej medzinárodnej matematickej súťaže na svete MATEMATICKÝ  KLOKAN. Prihlásili sa aj naši malí prváci, ktorí našli odvahu a z 37 zúčastnených detí bolo 5 úspešných. V druhom  ročníku súťažilo 30 detí a úspešných bolo 16. V treťom ročníku súťažilo 20 detí a úspešných bolo 10 detí. Vo  štvrtom ročníku súťažilo 25 detí a úspešných bolo 14 detí. Gratulujeme všetkým úspešným riešiteľom. Držíme palce tým, ktorí sa zúčastnili, aby na budúci rok boli medzi úspešnými riešiteľmi aj oni. Zoznam úspešných riešiteľov nájdete v časti  Súťaže a olympiády.

• Piatkové prekvapenie v denníku Nový Čas

• Ďakujeme Sárke Valentovej zo 7.A triedy za šírenie dobrého mena našej školy. Jej vlastný prínos o obnovení vlakovej stanice pri obhajobe tohtoročnej ročníkovej práce všetkých veľmi zaujal. Mnohých ľudí svojou prácou potešila a určite aj inšpirovala.

Sme na ňu hrdí!

• Putovanie historickou Banskou Bystricou

• Družstvo našich deviatakov, v zložení Matej Vinc, Matúš Ďurian a Martin Kotrč, sa zúčastnilo jubilejného XX. ročníka súťaže Putovanie historickou Banskou Bystricou, ktorá je organizovaná v spolupráci s Oblastným výborom SZPB a Mestom Banská Bystrica pri príležitosti 78. výročia SNP. Naši deviataci sa umiestnili na peknom 2.mieste a odniesli si nielen krásne ceny, ale aj spomienky na skutočné putovanie v podobe prehliadky Národnej kultúrnej pamiatky -  Kalište . Srdečne gratulujeme!

• Exkurzia 9.B na katedre fyziky UMB

• Dňa 20. mája žiaci 9.B. navštívili Fakultu prírodných vied UMB. Na katedre fyziky odhaľovali na základe vonkajších prejavov ako je zapojená čierna skrinka, mali možnosť vidieť a vyskúšať si rôzne fyzikálne experimenty s magnetmi, elektromagnetizmom a zvukom. Navštívili aj laboratórium virtuálnej reality na katedre informatiky.

• Atletický 4-boj

• Náš výborný atlét Miroslav Krchňavý(7.C) obsadil 1. miesto v okresnom aj krajskom kole atletického 4-boja a postúpil na majstrovstvá SR. Gratulujeme!

• Ľupčiansky čitárik

• Na XIII. ročníku regionálnej súťaže „Ľupčiansky čitárik“ ukázali svoje čitateľské schopnosti aj naši žiaci. Na krásnom 1. mieste sa umiestnili Jakubko Kašiar (1.D) a Erin Flaugnatti (4.A) a na výbornom 2. mieste Miška Révayová (2.B) a Nelka Riedlová (3.B). Srdečne im blahoželáme!

• Banskobystrické pierko

• V piatom ročníku autorskej literárnej súťaže v písaní poézie a prózy žiakov 1. a 2. stupňa ZŠ a ZUŠ pod názvom Banskobystrické pierko naša škola obsadila 1. miesto za najviac ocenených žiakov a v súťažiach jednotlivcov vo svojich kategóriách 1. miesto Peter Adamczak z 1. A, 1. miesto Erin Flaugnatti zo 4.A, 3. miesto Lea Valentová zo 4. A a Sára Valentová zo 7. A  čestné uznanie. Ďakujeme za reprezentáciu školy a oceneným žiakom blahoželáme.

• Kostolíky prvákov

• Na hodinách náboženskej výchovy sme sa s našimi prváčikmi rozprávali aj o kostole, ako o mieste modlitby a stretávania sa s Bohom i s ľuďmi. Potom si naši šikovní prváci doma buď sami alebo aj s rodičmi vyrábali vlastné kostolíky - z lega, z rôznych krabičiek, či kartónu a iných materiálov. V šatni pre 1. stupeň je z kostolíkov urobená výstavka, kde si krásne práce prvákov môžu pozrieť aj ostatní žiaci.

• Majstrovstvá Slovenska v šachu

• Od 21.5 do 28.5 sa v Starej Ľubovni uskutočnili Majstrovstvá Slovenska  mládeže jednotlivcov chlapcov a dievčat v klasickom šachu. Deti súťažili v kategóriách  8, 10, 12, 14, 16 a 18 rokov.  Našu školu reprezentovali Tomáš Žilinčan z 2.A a Marek Ďurovka zo 6.B. Po tuhých bojoch obaja naši žiaci obsadili medailové pozície. Tomáš Žilinčan v kategórií do 8 rokov obsadil druhé miesto a Marek Ďurovka k kategórii do 12 rokov vybojoval titul majstra Slovenska. Týmto si obaja zabezpečili právo reprezentovať Slovensko na Majstrovstvách Európy či Majstrovstvách sveta.