• Žiaci ZŠ Ďumbierska úspešní na atletických súťažiach v rámci SR aj oblasti

• Žiaci našej školy Miroslav Krchňavý(7.C) a Zuzana Ivaničová(8.C) v septembri úspešne reprezentovali Atletický klub ŠK UMB Banská Bystrica na viacerých atletických súťažiach. Na MSR v 5 atletickom boji mladšieho žiactva  11.9.  v Bratislave sa majstrom Slovenska stal Miroslav Krchňavý a Zuzka Ivaničová bola na 7. mieste (59 štartujúcich pretekárok).

Uplynulý víkend na Majstrovstvách Stredoslovenskej oblasti  v Žiari nad Hronom bol Miroslav Krchňavý 3 krát na 1. mieste (beh na 60 m, beh na 150 m a skok do diaľky). Zuzka Ivaničová bola v behu na 60 m na 4. mieste a bola členkou víťaznej štafety AK ŠK UMB Banská Bystrica v behu na 4 x 60 m.  Obaja žiaci prešli prípravkou Atletika pre deti UMB Banská Bystrica, ktorá už 5. rok vyvíja činnosť na našej škole.

Obom žiakom blahoželáme a držíme palce v ich ďalšej športovej kariére.

• Noc výskumníkov v 6.A

• V rámci Noci Výskumníkov 24.9.2021 sa trieda 6.A zúčastnila online aktivity Kozmický strážca - ako ochrániť našu Zem pred hrozbami z vesmíru. Na hodine geografie sa žiaci pohrali s umelou inteligenciou, pozorovali  kartičky aktívneho a pokojného Slnka a prostredníctvom webového rozhrania sa snažili rozpoznať prípadné hrozby. Systém s umelou inteligenciou žiakov celkom zaujal a pobavil.

• Medzinárodný deň čokolády a pozitívneho myslenia v 6.D

• Čaro čokolády, jej vznik, pôvod a druhy sme spoznávali na literatúre, etike, matematike, geografii. Dokonca sme si ku koncu hodiny aj horúcu čokoládu uvarili.

Najprv sme pracovali na literatúre, čítali sme a spracúvali texty o čokoláde a kakaových bôboch. Na etike sme ochutnávali rôzne druhy čokolády, rozprávali sa o jej účinkoch a využití.

Dokonca sme na matematike rátali čokoládové príklady.

Na geografii sme zisťovali, ktoré štáty pestujú kakao, aká bola história pestovania kakaovníka a cesta príchodu kakaa do Európy.

Prežili sme príjemný čokoládový deň.

• Majstrovstvá Európskej Únie v šachu

• Ani počas letných prázdnin žiaci našej školy nezaháľali a zúčastnili sa Majstrovstiev Európskej únie v šachu, ktoré sa konali v Koutoch nad Desnou v Českej republike v termíne od 14. do 22.augusta 2021. V kategórii do 12 rokov reprezentovali Slovensko žiaci Lukáš Strapec zo VI.A triedy, ktorý sa umiestnil na 4.mieste a Marek Ďurovka z VI.B triedy, ktorý skončil na 6. mieste. V kategórií do 10 rokov sa na 16.mieste umiestnil žiak Tomáš Strapec zo IV.D triedy. Chlapcom gratulujeme k skvelým výsledkom a prajeme im veľa úspechov na ďalších turnajoch.