• Matematicko-fyzikálna súťaž Náboj

• V medzinárodnej matematicko – fyzikálnej súťaži Náboj dosiahli naše žiacke tímy vynikajúce výsledky.                                                                                      Matej Vinc,  Andrej Zlúky,  Matúš Ďurian, Silvia Vrbovská  - 9.A sa v rámci SR umiestnili na 7. mieste, z celkového počtu 416 tímov a v medzinárodnom hodnotení ( SR,CZ, FR, PL  - 945 tímov) obsadili 26 miesto.

Ďalšie úspešné tímy v rámci SR:

Samuel Chorvát, Martina Kotrčová, Martina Mikušová, Michal Lev Vigaš  9.A, 8.A – 88. miesto

Matej Kujnish, Adam Ondruška, Veronika Nedelová, Emma Fekiačová  9.B, 9.C – 153. miesto

Laura Kochelková, Tatiana Brachnová, Zoe Vojdová, Sára Valentová 7.A – 185. miesto

Gratulujeme a ďakujeme za úspešnú reprezentáciu školy!

• Projekt- KROK VPRED

• Aj v našej škole budujeme u žiakov emocionálnu odolnosť, učíme ich, aby vnímali život ako najvyššiu hodnotu, aby pochopili význam udržateľného rozvoja, snažíme sa tiež o posilnenie  pocitu zodpovednosti, vo vzťahu k iným ľuďom a všetkým živým organizmom.

Druhý školský rok sa žiaci 7.A triedy ZŠ Ďumbierskej 17 venujú na hodinách etickej výchovy zaujímavému projektu Krok Vpred, ktorý realizujú pod záštitou Komenského Inštitútu. Škola by podľa toho projektu mala byť  miestom, kde sa deti učia nielen vedomostiam, ale hlavne emocionálnym a sociálnym zručnostiam, ktoré sú v dnešnej ťažkej dobe tak veľmi dôležité.

Cieľ tohto projektu postupne napĺňame,  žiaci sa učia rozpoznávať nielen  predsudky a stereotypy vo svojom okolí, ale chcú participovať aj pri vyučovaní. Zriadili si žiacku radu rovesníckeho vyučovania, aktívne sa podieľajú na príprave a realizácií vzdelávacích videí a podcastov k rôznym globálnym témam, ktoré sú pripravení  šíriť  medzi svojimi kamarátmi(akonáhle  im to pandemická situácia dovolí, tešia sa na vás)

Veľká vďaka týmto žiakom ,   je radosť s nimi pracovať 😊

Určite si všetci prajeme, aby z našich detí vyrástli múdri a láskaví ľudia.

• Záložka do knihy spája školy

• Aj tento rok sa žiaci II. stupňa zapojili do česko-slovenského projektu ku Dňu knižníc Záložka do knihy spája školy. V tomto 12.ročníku sa spojila cez krásne záložky naša škola so ZŠ vo Svidníku. 60 zaujímavých a veľmi pekných záložiek  poteší žiakov v meste Svidník. Veríme, že noví majitelia budú záložky pri čítaní kníh radi používať.

• Vzácna návšteva

• Dňa 3.11. 2021 navštívil našu školu štátny tajomník MZVEZ SR Martin Klus. V rámci projektu „Back to school“  prebiehajúcej Konferencie o budúcnosti Európy diskutoval  so študentmi o otázkach k téme Európskej únie.

• Európsky deň jazykov

• Aj v našej škole sme si na hodinách anglického jazyka pripomenuli a oslávili tento  významný deň. Žiaci sa spoločne naučili britskú hymnu, zahrali si vedomostné kvízy, pracovali v skupinách, v ktorých sa zamýšľali nielen nad dôležitosťou štúdia cudzí jazykov, ale aj nad možnosťami, ktoré sa ľuďom otvárajú, pri dostatočnej jazykovej úrovni. Žiaci usúdili, že jazyky a ich štúdium, sú pre ich budúcnosť nevyhnutné.

• HALLOWEEN

• Už tradične posledný školský októbrový deň patril na hodinách anglického jazyka Halloweenu. Mnohí sa pýtajú, či je to vôbec vhodné. Veľmi dôležité je deťom vysvetliť, že Halloween na Slovensku tradíciu nemá, my oslavujem sviatok Všetkých svätých -“Dušičky”. Avšak pre Britániu, ktorej jazyk sa všetci s obľubou učíme je to  tradícia, nevyhnutná súčasť ich kultúry. Legendu o Halloweene nám neuveriteľne vyrozprávala Kristínka z 5.B, k tomu sme sa naučili strašidelný  veršík, zaspievali halloweensku pesničku a vyriešili strašidelné hlavolamy. Keďže vyhnúť sa Halloweenu je priam nemožné, vzali sme si z neho len to pozitívne- radosť, smiech, masky, stretávanie detí a vyhanáňanie všetkého zlého.

• NÁVŠTEVA NÁUČNÉHO CHODNÍKA

• Keďze je pobyt vonku a s ním spojené aktivity pri učení detí veľmi prospešné, aj naši šiestaci sa na hodine biológie a geografie vybrali na krásne jesenné slniečko. Príroda sa dá vniesť do vyučovania, včielky ale nie. Preto sa deti za nimi vybrali na neďaleký náučný chodník pod Bánoš. Pod výbornom výklade si žiaci uvtrdli a prehĺbili svoje vedomosti o životne dôležitej - včele medonosnej.  Veľmi potešila návšteva apidomčeka, aj ochutnávka medovicového a kvetového medu, za čo sme boli veľmi vďační.

• DEŇ ZDRAVEJ VÝŽIVY

• Októbrové dni sa niesli v znamení zdravej výživy. Keďže najväčším nepriateľom nášho zdravia je naša nevedomosť o jedle, naši žiaci 6. ročníka sa poučili vzájomne. Najkrajším zadosťučinením bola chutná, vlastnoručne vyrobená zdravá  desiata, plná prospešných vitamínov, zdravých sacharidov a vlákniny.

Uvedomili sme si, že zodpovedným prístupom nás všetkých sa spoločne dopracujeme k nášmu zdraviu, preto:

- dodržujme odporúčania pre zdravé stravovanie

- nakupujme len toľko jedla, koľko potrebujeme

- rešpektujme a vážme si jedlo, výrobcov jedla a našu planétu

- buďme aktívni, šírme úctu a rešpekt k jedlu