- Virtuálna prehliadka tried VIN
- O programe VIN
- Smernica o výchove a vzdelávaní všeobecne intelektovo nadaných žiakov
- Hodnotenie žiakov VIN pre 1. a 2. stupeň
- Smernica k vypracovaniu ročníkových prác pre 1. stupeň
- Smernica k vypracovaniu ročníkových prác pre 2. stupeň
- Vzorová práca pre 2. stupeň
- Naši najlepší žiaci
- Napísali a povedali o nás
Smernica o výchove a vzdelávaní všeobecne intelektovo nadaných žiakov
Základná škola, Ďumbierska 17, Banská Bystrica podľa zákona 245/2008 o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, Vzdelávacieho programu pre 1. stupeň základnej školy so všeobecným intelektovým nadaním a Vzdelávacieho programu pre 2. stupeň základnej školy pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním ako súčasť štátneho vzdelávacieho programu schváleného Ministerstvom školstva Slovenskej republiky pod číslom 2016-14674/20295:21-10FO, vydáva Smernicu o výchove a vzdelávaní intelektovo nadaných žiakov, ktorou upravuje špecifické postupy tohto vzdelávacieho programu.
Čl. 1 Základné ustanovenia
Základná škola, Ďumbierska 17, Banská Bystrica začala od roku 2002 vzdelávať všeobecne intelektovo nadané deti so zameraním na rozvíjanie nadpriemerného nadania, vysokých intelektových schopností podľa alternatívneho vzdelávacieho Programu ERIN autorky PhDr. Jolany Laznibatovej, CSc., neskôr pod názvom APROGEN a v súčasnosti pod názvom Program VIN.
Program VIN od 1. po 9. roč. zabezpečuje starostlivosť o nadaných žiakov. Integrálnou súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu ako i ďalších postupov v rámci Programu VIN je psychologická starostlivosť pre žiakov. Rodičia podpisujú informovaný súhlas o tom, že sú oboznámení s koncepciou starostlivosti a podporovania nadaných žiakov, ako i s výchovno-vzdelávacími postupmi v rámci Programu VIN. Potvrdzujú, že súhlasia s pedagogickými a psychologickými postupmi a psychologickými vyšetreniami, ktoré sa realizujú v rámci tohto edukačného programu.
V prípade, že žiak nebude dosahovať študijné výsledky požadované školou, alebo sa bude nevhodne správať, porušovať povinnosti a neplniť kritériá uvedené v Školskom poriadku, bude vyradený zo vzdelávacieho Programu VIN. Zákonný zástupca žiaka po konzultáciách v škole je povinný zabezpečiť prestup dieťaťa do bežnej triedy, alebo na inú školu. Škola nevydáva rozhodnutia počas trvania celého edukačného procesu, t. j. škola nie je viazaná vydávaním rozhodnutia o vyradení žiaka z Programu VIN. V priebehu štúdia na škole zákonný zástupca žiaka dostáva iba Rozhodnutie o prijatí žiaka do Programu VIN.
Všetky postupy vo výchovno-vzdelávacom procese sa realizujú v zmysle overeného Programu VIN, ktorý bol obhájený dňa 22. mája 2007 na Bratislavskom samosprávnom kraji na základe vyhodnotenia a odporúčaní gestorských pracovísk Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského, Štátneho pedagogického ústavu a Výskumného ústavu detskej pedagogiky a patopsychológie.
Čl. 2 Prijímanie žiakov do 1. ročníka
Do triedy Programu VIN môžu byť prijatí žiaci z ktoréhokoľvek obvodu Mesta Banská Bystrica i zo širšieho okolia mesta. Rodič žiaka z iného obvodu musí zapísať dieťa aj do kmeňovej školy a na základe výsledkov diagnostiky v CPPPaP bude dieťa preradené do Programu VIN.
Na Základnú školu, Ďumbierska 17, Banská Bystrica, do Programu VIN je žiak prijatý:
1. Ak má potvrdenú úroveň nadpriemerných intelektových schopností vyžadovanú
Programom VIN.
2. Preukáže požadovanú úroveň vedomostí, zručností a taktiež zodpovedajúcu úroveň
emocionálno-sociálnej a osobnostnej vyspelosti na základe ped.- psych. vyšetrenia v
CPPPaP.
3. Na základe žiadosti zákonného zástupcu žiaka o prijatie do Programu VIN. Dieťa dostane
rozhodnutie o prijatí do výchovno-vzdelávacieho Programu VIN.
Čl. 3 Prijímanie žiakov do vyššieho ročníka
Škola predstavuje otvorený systém, a preto sa snaží v rámci Programu VIN poskytnúť šancu vzdelávať sa všetkým nadaným deťom, ktorým je diagnostikované nadanie aj v ktoromkoľvek vyššom ročníku. Každý žiak, ktorý má záujem o zaradenie do Programu VIN, musí absolvovať psychologické vyšetrenie a vstupné vedomostné testy pre daný ročník. V prípade, že žiak vyhovie požiadavkám a kritériám školy, je zaradený do príslušného ročníka. Takýto žiak v rámci diagnosticko-pozorovacieho pobytu (ďalej DPP) sa adaptuje, prispôsobuje, pozoruje a hodnotí pedagogickou radou každý štvrťrok. Študijné výsledky, ako i úroveň správania, sú vždy štvrťročne posudzované a vyhodnocované.
Žiaci, ktorí priebežne nedosahujú požadovanú úroveň v prospechu i v správaní v zmysle požiadaviek Programu VIN a kritérií Školského poriadku, a pre ich individuálny rozvoj sa ukáže vhodnejší bežný vzdelávací program, môžu byť po odbornom pedagogicko-psychologickom posúdení kedykoľvek v priebehu školskej dochádzky preradení na pôvodnú školu alebo do bežnej triedy v našej ZŠ. Preto musí byť program školy pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním dostatočne pružný a založený predovšetkým na obohacovaní a rozširovaní učiva, nie na akcelerácii.
Čl. 4 Pôsobenie žiaka na škole a postup žiaka do vyššieho ročníka
Od žiaka zaradeného do Programu VIN sa vyžadujú vynikajúce výchovno-vzdelávacie výsledky a správanie na vysokej úrovni v zmysle kritérií Školského poriadku školy. Zároveň je požadovaná nadštandardná výkonnosť, reprezentácia a účasť na súťažiach a olympiádach. Súčasťou vyučovacieho procesu je vypracovanie ročníkovej práce a jej úspešná prezentácia, ktorá je jednou zo základných podmienok postupu žiaka do vyššieho ročníka. Téma práce spolu s výsledným hodnotením sa uvádza na koncoročnom vysvedčení žiaka.
Ďalšou z podmienok postupu žiaka do vyššieho ročníka je:
1. Pre primárne vzdelávanie nesmie žiak dosiahnuť zo štvorstupňového slovného hodnotenia
škály A, B, C a D stupeň D.
2. Pre nižšie stredné vzdelávanie nesmie priemer známok presiahnuť hodnotu 2,5.
Čl. 5 Diagnosticko-pozorovací pobyt žiaka na škole
Diagnosticko-pozorovací pobyt žiaka (ďalej DPP) trvá 1/4 roka (vo výnimočných prípadoch sa doba pozorovania môže predĺžiť) a doporučuje ho CPPPaP po diagnostike. Cieľom DPP je prostredníctvom pedagogicko-psychologického pozorovania zistiť spôsobilosť dieťaťa zaradiť sa do daného typu triedy, resp. vhodnosť daného výchovno-vzdelávacieho systému pre žiaka. CPPPaP odporučí DPP v prípade, ak žiak v rámci diagnostiky je v niektorej časti na hranici úspešnosti. Po DPP žiak absolvuje rediagnostiku v CPPPaP a na základe jej výsledkov a hodnotiacej správy triedneho učiteľa, sa žiak natrvalo prijíma do triedy Programu VIN, alebo sa preradí do bežnej triedy. Počas DPP je dieťa žiakom pôvodnej školy.
Čl. 6 Preradenie, vyradenie žiaka z Programu VIN
Pokiaľ žiak nespĺňa požiadavky stanovené výkonovými testami, jeho vnútorná motivácia učiť sa je nízka, jeho príprava na vyučovanie je nedostatočná, práca na hodinách je nesústredená a žiak nepodáva adekvátne výkony, môže byť preradený do bežnej triedy školy alebo na inú školu. Analýza výchovno-vzdelávacích výsledkov žiaka sa realizuje za prítomnosti pedagóga, psychológa, vedenia školy a zákonných zástupcov žiaka. Pri takýchto žiakoch je dôležitý moment, aby dieťa netrpelo sústavným neúspechom a pocitom neschopnosti pri plnení náročných úloh. Prestup na inú školu zabezpečuje zákonný zástupca žiaka.
Ak žiak sústavne a opakovane narúša výchovno-vyučovací proces, bez snahy zmeniť svoje správanie a tým neporušovať školský poriadok stanovený školou (ŠPŠ kapitola V: úmyselné ublíženie na zdraví, šikanovanie, vydieranie, vandalizmus, prejavy rasovej neznášanlivosti, hrubé a neslušné správanie voči zamestnancom, zámerné narúšanie korektných vzťahov medzi spolužiakmi, závažné previnenia ohrozujúce ostatných spolužiakov), je možné takého žiaka vyradiť z Programu VIN a preradiť ho do bežnej triedy našej školy, resp. na inú školu.
Žiak môže využiť možnosť postúpiť do vyššieho ročníka bez absolvovania predchádzajúceho ročníka (§ 103 ods. 9 písm. d školského zákona), alebo možnosť absolvovať viac ročníkov počas jedného školského roka (§ 103 ods. 9 písm. e), a tým získať primárne vzdelanie po menej ako štyroch rokoch vzdelávania.
Čl. 7 Ukončenie výchovy a vzdelávania a doklady o získanom vzdelaní
Spôsob ukončenia štúdia na ZŠ Ďumbierska 17, Banská Bystrica sa riadi podľa zákona 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
1. Primárne vzdelávanie získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej časti
vzdelávacieho programu, odboru vzdelávania pre prvý stupeň základnej školy. Dokladom
o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie s doložkou.
2. Nižšie stredné vzdelanie získa žiak úspešným absolvovaním posledného ročníka ucelenej
časti vzdelávacieho programu, odboru vzdelávania pre druhý stupeň základnej školy.
Dokladom o získanom stupni vzdelávania je vysvedčenie s doložkou.
Čl. 8 Spolupráca rodiča a školy
Výchovno-vzdelávací proces a starostlivosť o mimoriadne nadaného žiaka sa uskutočňuje na základe intenzívnej spolupráce rodiča a školy. Rodič je od vstupu svojho dieťaťa do 1. ročníka primárneho vzdelávania podrobne informovaný o Programe VIN, o spôsobe výučby a hodnotení žiakov, o postupe pri preraďovaní a prípadnom vyraďovaní žiaka.
Komunikácia a spôsob informovania sa realizuje prostredníctvom: triednych združení rodičov školy, psychologického poradenstva, konzultačných hodín pedagogických a odborných zamestnancov, osobných stretnutí rodičov s pedagogickými a odbornými zamestnancami a vedením školy, žiackej knižky a elektronickej žiackej knižky.Čl. 9 Účinnosť
Smernica bola prerokovaná 28. augusta 2015 na pedagogickej rade. Smernica nadobúda platnosť od 1. septembra 2015.
Vypracovala: Mgr. Katarína Múková
Schválil: PaedDr. Patrik Ferianc
V Banskej Bystrici 28. 8. 2015