• RECEPTÚRY

• KAPUSTNÍKY

Z časti vlažného mlieka, cukru a droždia si pripravíme kvások. Necháme vykysnúť. Múku preosejeme, pridáme soľ, cukor,  kvások, vajcia, olej a vlažné mlieko. Vypracujeme vláčne cesto, ktoré necháme kysnúť. Vykysnuté cesto rozdelíme, naplníme kapustovou plnkou, zabalíme, sformujeme na okrúhle koláče, popicháme vidličkou, poukladáme na plech, pomastíme a necháme znova kysnúť. Upečieme. Plnka: z oleja a kryštálového cukru si pripravíme karamel, pridáme očistenú, najemno postrúhanú kapustu, cibuľu, soľ a udusíme vo vlastnej šťave. Necháme vychladnúť. Na zjemnenie pridáme do hotovej kapusty maslo."

BRAVČOVÉ STEHNO PO TALIANSKY

Bravčové mäso umyjeme vcelku pod tečúcou vodou, osušíme a pokrájame na kocky. Na oleji speníme očistenú  pokrájanú cibuľu, vložíme pokrájané mäso, osolíme a opražíme. Pridáme paradajkový pretlak, podlejeme horúcou vodou a dusíme do mäkka. Šťavu zahustíme múkou opraženou nasucho, rozriedime vodou, dochutíme cukrom a 20 minút povaríme. Príloha: dusená ryža, zemiaky na rôzne spôsoby, cestoviny."

PERNÍK

Múku preosejeme, rozmiešame s perníkovým práškom, pridáme práškový cukor, olej, džem, mlieko a zľahka premiešame. Rozotrieme na olejom vymastený a múkou vysypaný plech. Pečieme v mierne teplej rúre. Vychladnutý perník pokrájame na kocky,  posypeme práškovým cukrom a podávame.V MŠ ako olovrant normujeme hmotnosť porcie 2x.Pre vekovú skupinu B, C, D podávame ako doplnok za obedom."

POLIEVKA BABIČKY KAROLÍNKY

Zeler očistíme, umyjeme a postrúhame nahrubo. Zemiaky očistíme a pokrájame na kocky. Nastrúhaný zeler udusíme na oleji, pridáme pokrájané zemiaky, zalejeme vodou, dochutíme soľou a varíme do mäkka. K mäkkej zelenine pridáme smotanu, rozmixujeme, dolejeme mliekom a varíme 20 minút. Rozmixovaná zelenina zahustí polievku na krémovú konzistenciu. Šunku nakrájame na rezance, opražíme na masle a vkladáme do polievky spolu s umytou, posekanou pažítkou."

POLIEVKA BROKOLICOVÁ KRÉMOVÁ

Očistenú, umytú, brokolicu rozoberieme na ružičky, umyjeme a dáme variť do osolenej vody. Uvarenú vyberieme a prelisujeme. Múku na sucho opražíme, pridáme olej,  mlieko,  umyté, očistené, na kocky pokrájané zemiaky, polievku zahustíme a dovaríme. Pridáme smotanu, dochutíme  umytou, posekanou petržlenovou vňaťou, zjemníme  maslom a varíme 20 minút."

MLETÝ REZEŇ SO SYROM

Umyté mäso zomelieme, pridáme postrúhaný syr, očistenú nadrobno pokrájanú cibuľu, mleté čierne korenie, vajcia a časť hladkej  múky, osolíme   a premiešame. Z masy formujeme rezne, ktoré obaľujeme v múke a v cestíčku, ktoré si pripravíme z mlieka, múky a vajec. Rezne vyprážame v horúcom oleji (MŠ rezne obalíme v múke a pečieme vo vymastenom pekáči).Príloha: zemiaky na rôzne spôsoby, šaláty z čerstvej zeleniny, zeleninová obloha, ovocný kompót."