2014/2015
Ďumbierski zelenáči otvárali náučný chodník pod školou
Na ZŠ Ďumbierska mali v stredu malú slávnosť. Chlebom a soľou, ale aj spevom vítali dievčatá v krojoch účastníkov otvorenia Náučného chodníka pod školou, medzi ktorými nechýbali ani priatelia z Moravy.
Medzinárodný projekt Envitalent
Ide o dvojročný projekt ENVITALENT, ktorého hlavnými partnermi sú Moravskoslezký kraj ako koordinátorský región a Mesto Banská Bystrica. Partnermi projektu sú Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského a Gymnázium Ostrava, Klub ekologické výchovy Prah, Strom život, ZŠ Ďumbierska 17 a Gymnázium Andreja Sládkoviča Banská Bystrica.
Hlavným cieľom tohto environmentálneho projektu je nadviazanie dlhodobej spolupráce medzi Moravskoslezkým krajom (ČR) a Mestom Banská Bystrica vytvorením metodickej príručky pre identifikáciu a prácu s nadanými žiakmi v kontexte environmentálnej výchovy ENVITALENT.
Projekt ENVITALENT pozostával zo 48 mobilít (výmen medzi ČR a SR) a týkal sa učiteľov. Koordinátorkou projektu na ZŠ Ďumbierska je Mgr. Anna Marušková, ktorá pre náš portál uviedla:
„Keďže mám vyštudovanú biológiu a environmentalistiku na PRIF UK v Bratislave, som nesmierne hrdá na to, že osvetu lásky človeka k prírode môžem šíriť aj medzi svojich žiakov. Nenadarmo sa hovorí, že učiteľ nemusí deti vychovávať, ale byť im vzorom. Pri príležitosti ukončenia nášho projektu sa nám podarilo vytvoriť prírodovedný náučný chodník, ktorý sme z Envitalentu z veľkej časti aj prefinancovali, pomohlo nám aj mesto.“
Jedná sa o päť náučných tabúľ pod školou, ktoré vyjadrujú históriu školy a Sásovej s okolitou prírodou, druhovitú rozmanitosť rastlín a živočíchov, ktoré sa nachádzajú priamo v okolí. Náučný chodník bude slúžiť predovšetkým žiakom na praktickú výučbu biológie, ale aj širokej verejnosti, aby ľudia poznali život v tunajšej prírode.
Otvorenie náučného chodníka pod školou
Náučný chodník prestrihnutím červenej stuhy otvoril riaditeľ ZŠ Ďumbierska PadDr. Patrik Ferianc s poslankyňou MsZ Katarínou Čižmárovou, ktorá škole pomáhala ešte ako bývalá viceprimátorka a využije náučný chodník so študentkami Pedagogickej fakulty, kde teraz učí. Potom žiaci v krojoch a zelených tričkách s nápisom „Ďumbierski zelenáči“ postupne pri každej náučnej tabuli vysvetlili jej obsah.
Riaditeľ školy Patrik Ferianc poďakoval všetkým, ktorý sa projektu zúčastnili a k jeho významu pre žiakov povedal:
„Najlepšie je, keď deti zoberiete von a keď sa trebárs učia o stromoch, tieto môžu reálne aj vidieť. Na tých tabuliach sú presne popísané, aké druhy sú to a čo je pre ne charakteristické.“
Jeho slová potvrdila aj „Ďumbierska zelenáčka“ siedmačka Lucka Bečková, ktorá niekoľko rokov navštevuje krúžok BIO ENVIRO:
„Tieto nové nápady ma napĺňajú šťastím. Niekto by si možno myslel, že je to otrava alebo nuda, ale mňa to proste baví. Je o omnoho zábavnejšie, ako učenie sa v laviciach.“
Praktická výučba o prírode a histórii mesta
Za mesto Banská Bystrica sa slávnosti zúčastnil aj poslanec Marcel Pecník, známy banskobystrický historik a spisovateľ, zároveň podpredseda komisie MsZ pre školstvo a šport. K samotnej akcii dodal:
„Som veľmi rád, že v Sásovej vznikol takýto vynikajúci projekt. Verím že náučný chodník bude dobre slúžiť škole pri vyučovaní i verejnosti, ktorá prejavuje záujem o prírodu a dejiny nášho mesta.“
Marcel Pecnik je aj zostavovateľom a jedným z hlavných autorov publikácie Sasová a Rudlová (2010), ktorá komplexne mapuje prírodu, dejiny a život obyvateľov týchto dvoch bývalých obcí, dnes mestských častí Banskej Bystrice. Pre regionálnu výchovu poskytne pedagógom ZŠ Ďumbierska viacero kníh, aby s nimi mohla pracovať pri vyučovaní jedna celá trieda.
Aktívna ZŠ Ďumbierska do budúcna plánuje rozšíriť náučný chodník o niekoľko ďalších tabúľ. Záujem o to majú nielen učitelia, ale aj samotní žiaci.
Bystricoviny.sk (jún 2015)