ÚPV SR s podporou primátora Banskej Bystrice Mgr. Petra Gogolu začal koncom októbra pilotný projekt spolupráce so základnými školami, ktorého úlohou je priblížiť školákom témy duševného vlastníctva a jeho ochrany.
Prvou základnou školou spolupracujúcou s ÚPV SR v rámci uvedeného projektu bola Základná škola, Ďumbierska v Banskej Bystrici. Zástupca úradu v priebehu dvoch týždňov zavítal do desiatich tried od 4. po 8. ročník, kde najmä v rámci predmetu občianska náuka (10 vyučovacích hodín) formou dialógu pútavým a pre deti inšpirujúcim spôsobom vysvetlil základné pojmy duševného vlastníctva (autorské právo, vynálezcovia, vynálezy, patenty, ochranné známky). Žiaci sa veľmi aktívne zaujímali o danú problematiku, púšťali uzdu svojej fantázii a tvorivosti, hovorili aké vynálezy by chceli v budúcnosti vytvoriť a pod.
Základná škola Ďumbierska je jedinou školou v Banskobystrickom okrese, ktorá sa zapojila aj do programu APROGEN – Alternatívny program edukácie nadaných. Súhlas na jeho realizáciu získala škola z Ministerstva školstva SR a od autorky programu PhDr. Jolany Laznibatovej, CSc. Do programu, ktorý sa na Slovensku začal v roku 1993, je zapojených zatiaľ 27 základných škôl.
Predstavitelia ÚPV SR veria, že viacej škôl sa zapojí aj do projektu zameraného na priblíženie problematiky duševného vlastníctva školákom. Úrad v tejto súvislosti osloví v najbližšom čase ďalšie základné školy.
Duševné vlastníctvo v školách II.
V novembri minulého roku sme vás informovali aj o tom, že ÚPV SR s podporou primátora Petra Gogolu začal vlani koncom októbra pilotný projekt spolupráce so základnými školami, ktorého úlohou je priblížiť školákom témy duševného vlastníctva a jeho ochrany. Informovali sme, že prvou základnou školou spolupracujúcou s ÚPV SR v rámci uvedeného projektu bola Základná škola Ďumbierska v Banskej Bystrici.
Druhé miesto Banskobystričanky v olympiáde životného prostredia
Na celoslovenskej vedomostnej súťaže pre žiakov II. stupňa základných škôl sa na druhom mieste umiestnila mladá Banskobystričanka. Do súťaže EnviroOtázniky sa prihlásilo dovedna 1449 žiakov z 317 základných škôl. Blízko k víťazstvu mala Nikola Jančeková zo základnej školy na Ďumbierskej ulici, ktorá mala spolu s konkurentom zo západoslovenskej Senice najviac bodov. Porota preto položila “rozstreľovacie” otázky, ktoré rozhodli o prvom mieste. Banskobystričanka si tak z celoslovenskej vedomostnej súťaže o životnom prostredí odnáša druhé miesto. Cieľom olympiády je zvýšiť záujem žiakov základných škôl o prírodovedné predmety a o problematiku životného prostredia ešte pred rozhodovaním sa o budúcom štúdiu na stredných školách. Súčasne má olympiáda prispieť k zvyšovaniu environmentálneho vedomia, informovanosti o trvalo udržateľnom rozvoji a angažovanosti žiakov v otázkach životného prostredia doma, v škole a vo svojom regióne.
BBonline.sk, 19.6.2013
ZŠ Ďumbierska sa pričinila o dosiahnutie slovenského rekordu
Banskobystrická Základná škola na Ďumbierskej ulici, okrem toho, že je „zelená“, že je školou, ktorá podporuje zdravie tým, že sa stará o životné prostredie školy, separuje odpad a venuje sa regionálnej výchove, je aj školou, kde učitelia v žiakoch pestujú pozitívny vzťah k tvorbe a ochrane životného prostredia. dumbierskaA to aj prostredníctvom turisticko-vlastivedných krúžkov, ktoré na prvom aj druhom stupni vedie pani učiteľka Želka Dobrotová. Naposledy sa piataci so svojimi učiteľkami Mariou Babiakovou a Želkou Dobrotovou vybrali na výlet do Jakuba, kde absolvovali Náučný chodník Jakub. Bolo to počas Medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2013, ktorého súčasťou bol aj pokus o zaujímavý a výnimočný slovenský rekord.
Hana Beháňová z 5. C o výlete napísala: “Jakub nie je až tak ďaleko. Na začiatku náučného chodníka nás čakala pani Daniela Domčeková z NAPANTu a pán Peter Turis. Sprevádzali nás celým náučným chodníkom. Hovorili o tom, kedy bol vytvorený, kde bol zaradený, aj to, že patrí do chráneného areálu. Zastavovali sme sa pri rozličných rastlinách. Videli sme kvitnúce kvety, ako napríklad črievičník papučkový, skalníky, orchidey. Rozoznávali sme stromy podľa ich špecifických listov a kôry. Rastú tam duby, buky, javory, liesky, lipy, jasene a ďalšie. Po dlhšej chvíli sme dorazili na veľkú, priestrannú lúku. Pani Domčeková nám pripravila zaujímavé hry. A potom sme sa vybrali späť do Jakuba. Na tento výlet určite nikto z nás nezabudne…”
BBonline.sk, 24.6.2013
Čítajte viac na: http://bbonline.sk/druhe-miesto-banskobystricanky-v-olympiade-zivotneho-prostredia/
Copyright © BBonline.sk