V rámci medzinárodnej spolupráce a rozširovania obzorov na hodinách geografie sme nadviazali priateľstvo so žiakmi z ďalekej Tasmánie. Síce je doma IT-čková, ale my sme sa rozhodli pre klasické prostriedky pošty a píšeme si so študentami z Tasmánie prostredníctvom pohľadnice. K nám prišla pohľadnica od nich za 4 týždne. Decká sa veľmi potešili. Uvidíme, koľko pôjde pozdrav z B.Bystrice do mesta Hobart.
Október - mesiac úcty k starším
Úcta k starším je skutočná iba vtedy, ak je úprimná a stála. Je to pozornosť, pochopenie, vľúdny pozdrav, priateľský rozhovor či milý úsmev na tvári a to nielen v októbri, ale počas celého roka. Úcta k tým, ktorí tvrdo pracovali, aby sa nám žilo lepšie. Október je mesiacom, ktorý nám pripomína, že medzi nami žijú ľudia, ktorí sú pre nás zdrojom nenahraditeľných skúseností, znalostí a životných múdrostí, ktoré s láskou odovzdávajú mladším generáciám. Zo srdca prajeme milým starým otcom a starým mamám, dedkom a babkám, aby bol pre nich októbrom každý mesiac v roku, aby sme im vždy podali pomocnú ruku, keď ju budú potrebovať a preukazovali im vďaku, lásku, pozornosť a úctu, ktorú si plným právom určite zaslúžia.
PONOŽKOVÝ OKTÓBER
Každoročne sa naša škola zapája do charitatívnej akcie Ponožkový október. Našim žiakom nie je ľahostajná ťažká situácia ľudí bez domova. Vedia, že ich život môže byť ohrozený studeným počasím a rôznymi chorobami, ktoré prináša život na ulici. Aspoň malou troškou pomôžeme ľahšie znášať ich osud bez ohľadu na dôvody, prečo sa na ulici ocitli. Tento rok sme vyzbierali viac ako 250 párov teplých ponožiek.
45. výročie ZŠ Ďumbierska 17
Prezentáciu v priestoroch Europa SC, ktorou sme si pripomenuli 45. výročie vzniku našej školy si môžete pozrieť TU
Počúvaj ma, alebo ako nestratiť hlavu v mobile
Žiaci piateho, šiesteho a siedmeho ročníka sa zúčastnili prevenčného programu - Počúvaj ma, alebo ako nestratiť hlavu v mobile o kyberšikane. Aktuálnu tému im zaujímavou a modernou formou hiphopového predstavenia priblížili mladí herci a herečky v Aule SZU v Radvani. Príbeh ukázal, aké nebezpečné môžu byť aj obyčajné fotografie, ktoré niekto so zlým úmyslom šíri na sociálnych sieťach a koľko zla a bolesti to môže spôsobiť inej osobe, ktorá sa stane obeťou kyberšikany. Na záver predstavenia účinkujúci herci predstavili svoje postavy, poukázali na ich správanie, upozornili, ako je potrebné sa zachovať, čo by človek mal a nemal robiť, ak sa ocitne v podobnej situácií. Zdôraznili riziká, nebezpečenstvo, ale aj vážne dôsledky kyberšikany medzi mládežou.
Tvorivý dejepis
Pri príležitosti 45. výročia našej školy sme túto milú udalosť spojili s tvorivým vyučovaním dejepisu. Žiaci a žiačky 5. A a 5. B zapojili svoju predstavivosť i vedomosti o historických prameňoch a pamätníkoch a vytvorili niekoľko zaujímavých modelov pripomínajúcich takmer okrúhle výročie školy. Kreativite sa medze nekladú a preto pri tvorbe pamätníkov pracovali žiaci s rôznymi materiálmi. Použili papier, kartón, farby, plastelínu, lego či modelovaciu hmotu. Niektorí využili aj možnosti techniky a pripravili si model s pomocou 3D tlačiarne alebo špeciálnych grafických programov. Ostatní spolužiaci môžu v týchto dňoch obdivovať výsledky ich práce na školských chodbách.
Jesenný zber papiera
Literárna exkurzia Orava
V stredu 23.10.2024 zavítali ôsmaci našej školy na Oravu. Navštívili Expozíciu P. O. Hviezdoslava a rodný dom Martina Kukučína. Dozvedeli sa zaujímavé fakty zo života a diela významných predstaviteľov slovenského literárneho realizmu. V Múzeu P. O. Hviezdoslava žiakov zaujal interaktívny panel s pexesom znázorňujúci obrázky zo života autora. Ocenili aj autentické predmety kedysi patriace P.O. Hviezdoslavovi – významnému básnikovi, prozaikovi, dramatikovi a advokátovi. V rodnom dome Martina Kukučína si vypočuli zaujímavosti o živote a diele učiteľa, lekára a cestovateľa M. Kukučína. Prezreli si rodný dom s originálnymi exponátmi. Žiaci nadobudli vedomosti o týchto dvoch známych predstaviteľoch slovenského literárneho realizmu. V budúcnosti môžu čerpať zo získaných informácií.
Chutné maľovanie
Aj tento rok sa naša škola zapojila do XII. ročníka výtvarnej súťaže Chutné maľovanie, ktorá je súčasťou kampane Hovorme o jedle, organizovanej Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou. Táto súťaž spája umenie s dôležitou témou potravín a zdravej výživy. Naši žiaci vytvorili krásne práce, ktoré sme s hrdosťou poslali do súťaže v troch vyhlásených témach. Veríme, že ich kreativita a snaha zaujmú porotu a držíme im palce v ďalšom priebehu súťaže!
Školské kolo Olympiády zo SJL.
Dňa 14.10.2024 sa konalo školské kolo Olympiády zo SJL. Pomerne náročnej olympiády sa zúčastnili žiaci 8.a 9. ročníka v počte 25 súťažiacich. Cez náročné úskalia slovenčiny sa do semifinále dostali 5 žiaci, ktorí sa zároveň stali aj úspešnými riešiteľmi školského kola. Na okresnom kole v novembri nás bude reprezentovať Vivien Kubacká z 9.A, ktorej srdečne blahoželáme a držíme palce!!!!
Krajský festival vedy a techniky mládeže – AMAVET
18. 10. 2024 sa uskutočnil Krajský festival vedy a techniky mládeže – AMAVET, na ktorom našu školu so svojimi projektami reprezentovali naši žiaci: Erin Flaugnatti ( 7. A ) s prácou Ako ľudia vnímajú hmyz a Mathias Maruška ( 9. D ) s prácou LASEROVER, s ktorou postúpil do celoslovenského kola, ktoré bude 10. – 12. 11. 2024 v priestoroch Zimnej jazdiarne Bratislavského hradu. Srdečne gratulujeme!
Múzeum máp v Kynceľovej
Žiaci piateho ročníka si zopakovali aj rozšírili vedomosti z geografie počas exkurzie do Múzea máp v neďalekej Kynceľovej. Oboznámili sa s procesom tvorby máp, zalistovali v rôznych súčasných aj historických atlasoch, s pomocou 3D modelu sami vytvárali legendu k mape, preskúšali sa v Milionárovi, vytvárali vlastný reliéf krajiny, opakovali si vlajky a polohu jednotlivých krajín sveta. V ničom nezaostávali ani pri aktivitách zameraných na Slovensko. Hravo doplnili slepú mapu našej krajiny, na ktorej určovali mestá, rieky, pohoria, národné parky aj niektoré známe hrady a zámky. Geografické pexeso či puzzle Banskej Bystrice pre nich neboli prekážkou. Z múzea odchádzali plní zážitkov a niektorí aj s pekným suvenírom.
Dni tvorivosti
9.10.2024 na našej škole prebiehali prednášky a workshopy pod názvom Dni tvorivosti, ktoré naša škola zorganizovala v spolupráci s Úradom priemyselného vlastníctva. Žiaci II. stupňa mali možnosť získať množstvo informácií ohľadom patentov, ochrannej známky, obchodného tajomstva i duševného vlastníctva a podnikania. Zaujali ich mnohé informácie a poznatky o ochrannej známke Coca Cola, alebo ako ochrániť vynález. Súčasťou workshopu bola aj vedecká hračka, kde sa mohli zaujímavo a tvorivo pohrať s logickými hračkami a hlavolamami.
Po stopách Veľkej Moravy
Žiaci siedmeho ročníka sa už tradične vybrali po stopách Veľkej Moravy priamo do Nitry. Ich putovanie a pátranie po hradnom poklade viedla pani sprievodkyňa, ktorá žiakom pútavou formou porozprávala množstvo zaujímavých informácií o histórii a panovníkoch Veľkej Moravy. Svoje znalosti z architektúry si žiaci doplnili v Katedrále sv. Emeráma, kde mohli obdivovaťrománsky, gotický i barokový štýl. Svoju púť ukončili v Diecéznom múzeu, kde okrem pokladu - teda sladkej odmeny - objavili i cenné písomnosti z veľkomoravského obdobia. Históriou dýchajúca Nitra očarila všetkých účastníkov exkurzie.
Európsky deň jazykov
Koncom septembra si vyučujúci cudzích jazykov spoločne so žiakmi 9. ročníka a jednej skupinky 8. ročníka pripravili jazykové aktivity, kvízy, hádanky a zaujímavosti pre mladších žiakov druhého stupňa. Takto sme hrou a zábavným učením spoločne oslávili Európsky deň jazykov. Na stoloch nechýbali špeciality typické pre danú krajinu, ktorej jazyk sa žiaci učia. Na našu akciu prijal pozvanie aj francúzsky kuchár, ktorý si pre nás pripravil pútavú prezentáciu a ochutnávku syrov. Verím, že sa všetkým aktivity páčili a boli pre nás povzbudením do ďalšieho vzdelávania v cudzích jazykoch.
Európsky týždeň športu v našom školskom klube
Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Hlavnou témou kampane ostáva téma #BeActive, ktorá má nabádať k pohybu. Aj naše deti v ŠKD si v priebehu tohto týždňa vyskúšali množstvo športových aktivít. Využili naše športové ihrisko i priestory školy, kde mali pripravené rôzne športové aktivity a disciplíny. Užili si päť krásnych popoludní plných športu, pohybu, radosti a detského smiechu. Deti sa zabavili, zasúťažili si a urobili tak prospešnú vec pre seba i svoje telo.
Exkurzia - 9. ročník v Ostrave
Naši deviataci, ako každý rok aj teraz absolvovali poznávaciu exkurziu do Ostravy. Dvojdňová exkurzia bola zameraná na Veľký svet techniky - modernú interaktívnu expozíciu obsahujúcu množstvo exponátov z oblastí biológie, fyziky, chémie, matematiky, dejepisu a U6 – Malý svet techniky, kde si mali možnosť prejsť históriou od ručného dobývania rudy cez parné obdobie, až po moderné stroje, videli rôzne mechanizmy, tkáčske stavy, vysokú pec, sami si vyrobili elektrinu pomocou bicykla a vyskúšali mnohé zaujímavé prístroje. Ďalej navštívili Hasičské múzeum s historickými aj modernými exponátmi hasičskej techniky, Radnicu + 80m veža s výstupom + vyhliadku a špeciálny výťah-paternoster. Prezreli si Masarykovho námestie s pavilónom exotických motýľov- Papilónia + obhliadkou Slezskoostravského hradu . Pri ceste domov sa zastavili vo Frýdku – Místku a závode Marlenka, kde si videli výrobu a logistiku expedície tejto sladkej dobroty. Exkurzia sa veľmi páčila a splnila očakávania všetkých.
Noc vedy 2024
Počas festivalu Európska noc vedy navštívili naši žiaci v piatok 27. septembra nákupné centrum Europa. V interaktívnych stánkoch mali príležitosť oboznámiť sa s elektromotormi, úžasným svetom potravín, spoznať život na dne rieky, zistiť, koľko energie míňame každý deň v domácnosti, skúsiť si virtuálnu realitu aj prácu s 3D tlačiarňou. Mohli si vyskúšať, aké je to byť prekladateľom a tlmočníkom, záchranárom pri poskytnutí prvej pomoci či historikom, ktorý pracuje s dávnymi dokumentami pomocou moderných aplikácií. Tí, čo sa zapojili do súťaží na hlavnom pódiu odchádzali aj s peknými cenami. Starší žiaci 7. - 9. ročníka navštívili prednášku Keď strieľajú slová a grafiky o holokauste a jeho zobrazení v dobových médiách. Piataci a šiestaci zase nahliadli za oponu práce ekológa, ktorý zachraňuje naše vodné toky v prednáške Dajme riekam zelenú!